Ağız ve Diş Sağlığında Florür

Ağız ve Diş Sağlığında Florür

Ağız ve Diş Sağlığında Florür

Florür Nedir? 

Okyanuslar da dahil tüm su kaynaklarında doğal olarak bulunan bir mineraldir.Bazı gıda ve su kaynakları da florür ihtiva ederler.

Florür Faydaları Nelerdir?

Diş minelerini güçlendiren bir maddedir. Diş macunu içerisinde bulunan florür, diş yüzeyinde şekillenen mikroskobik deformasyonları yeniden mineralize eder. Bunların yanı sıra diş yüzeyini kuvvetlendiren florür, bakterilerin başlattığı asit saldırılarına karşı diş minelerine direnç kazandırır. Diş çürüklerini azaltmak için içme suyuna genellikle florür eklenir. 1930’larda, araştırmacılar doğal olarak florürlü içme suyu ile büyüyen insanların, florürlü su bulunmayan alanlarda yaşayan insanlarda göre üçte iki daha az çürük görüldüğünü tespit ettiler. O tarihten bu yana, su şebekesine su eklendiğinde diş çürüklerinin azaldığı defalarca gösterilmiştir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Tabipler Birliği gibi birçok kuruluş, diş çürüğü üzerindeki etkisinden dolayı su kaynaklarında florür kullanımını onaylamıştır.

Florür dişinize nüfuz ettiğinde, diş mineleri tarafından emilir. Eksilmiş kalsiyum ve fosforu takviye ederek diş minelerini tamir etmeye yardımcı olur ve dişleri sertleştirir. Kalsiyum ve fosforun yenilenme, takviye edilme işlemine yeniden mineralleştirme (remineralizasyon) işlemi denir. Bu işlem sırasında florür mevcutsa, mineraller dişleri sertleştirmek ve güçlendirmek için diş minesinda birikir ve demineralizasyon işlemi aşamasında da çözülmeyi önler.Sonuç olarak da florür diş çürümesi sürecini durdurur ve diş çürüklerinin oluşumunu önler.

 Call Now Button