İmplant Destekli Kuron ve Köprülerin Sabit Protezlerden Farkı Nedir?

İmplant Destekli Kuron ve Köprülerin Sabit Protezlerden Farkı Nedir?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu implant destekli kuron ve köprülerin sabit protezlerden farkını anlatıyor.

“İmplant destekli kuron köprülerin sabit protezlerden farkı mevcut dişlerde herhangi bir uygulama yapmadan eksik bölgeye implant koyarak üzerine köprü yapabiliyoruz.”

İmplant destekli protezler, implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan kişiler de implant destekli protezler kullanılabilir.

Sabit protezler günümüzde uygulanan protezler içinde en yaygın kullandığımız protez seçeneğidir. Ağızda bir kaç dişin eksik olduğu durumlarda komşu dişlerden faydalanarak yaptığımız restorasyondur.

Genellikle diş sıkma ve gıcırdatma hastalarında kullanılmaması gereken sabit diş protezleri, doğal dişlerin kaybedildiği yerlerde kemik kaybına neden olabilir. Ayrıca potansiyel diş eti rahatsızlıklarını arttırabilir.
Sabit diş protezi, köprü kullanıldığında bakteri oluşumuna ve ağız hijyeninin korunmamasına neden olabilir. Köprü altındaki dişlerde ve köklerinde çürük oluşumuna sebep verebileceği için uygulama sırasında bilgilendirme yapılmalıdır. Ayrıca sabit protezlerin de kırılması ve renk değiştirmesi durumunda tekrar yapılması gerekebilir.

Eksik dişlerin geleneksel tedavisi; tam protezler olmasına rağmen, bireyin tam protez kullanmaya alışması fonksiyonel ve psikolojik açıdan oldukça güçtür. Bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için implant üzerine yerleştirilen ve implantlar ile desteklenen tedavi seçenekleri ön plana çıkmaktadır.

Doğal dişlerimiz boyutunda implant üstü sabit köprüler, sadece hekim tarafından çıkarılabilen implant üstü hibrit vidalı protezler, hasta tarafından da çıkarılabilen implant üstü hareketli protezler başlıca tedavi seçenekleridir. İmplant destekli protezlerin, implantsız tedavi seçeneklerine göre pek çok avantajı vardır. Hareketli protezlerin (takıp-çıkarılan damak protezleri) kullanımı zordur. Ayrıca, bu protezler çene kemiğindeki kemik erimesini hızlandırabilir. İmplantlar ile desteklenen protezler, doğal bir diş yapısı oluşturduğundan kullanım konforu sağlamaktadır. İmplant destekli protez kullanımının, kişiye verdiği güven; diş eksikliğinin meydana getirdiği olumsuz psikolojik etkileri ortadan kaldırır. Aynı zamanda, implantlar çevre çene kemiğinin hacminin korunmasını da sağlamaktadır.

 Call Now Button