Braketler Takıldıktan Sonra!

Braketler Takıldıktan Sonra!

Braketler Takıldıktan Sonra!

Braketin Yerinden Çıkması veya Kırılması

Ortodonti tedavisi‘nde braketlerin kırılması ya da yerinden çıkması genelde sert yiyecekler yemekten kaynaklanır. Ayrıca braketin üzerindeki yapıştırıcı zamanla zayıflayıp yerinden çıkmasına sebep olabilir. Braket dişinize yapıştığı yerden çıkmış fakat; ark teline bağlı duruyorsa, çıkarmak için zorlamayın. Bu durum size acı, ağrı gibi bir rahatsızlık vermiyorsa braket ağızda durabilir. Size rahatsızlık veren kısmını size verilen mumla (wax) üzerini kapatarak bekleyebilirsiniz. Yerinden çıkmış veya kopan braketiniz için ortodontistinizi arayıp bilgilendirmeli ve yakın bir tarihe randevu almalısınız.

Bandın Çıkması veya Kopması

Öncelikle sert yiyeceklerden kaçınmak gereklidir. Buna rağmen azı dişlerine takılı olan band yerinden çıkıp sallanırsa birkaç gün içinde bu bandın yerine takılması gerekir. Takılmaz ise bandın yerleştirildiği aralık tekrar kapanabilir ve tedavi sürenizi olumsuz etkiler. Bu yüzden ortodontistinizi arayıp, birkaç gün içinde randevunuzu planlayıp bandın tekrar yerine takılmasını sağlamalısınız.

Ark Telinin Kopması veya Batmaya Başlaması

Tellerinin uçları diş fırçalamada yön değiştirebilir veya tedavi sırasında dişleriniz hareket edip yerlerine yerleştikçe teller uzun gelmeye başlaya bilir. Teller çelikten olduğu için kendiliğinden bir uzama genleşme söz konusu değildir. Bu tellerin uzun kalan uçları ise yumuşak dokularda batma yapabilir. Bu durumda silgili bir kalemin ucundaki silgi yardımı ile telin ucunu başka yöne ittire bilir ya da size verilen mum (wax) ile üzerini kapatabilir sonrasında ortodontistinizden randevu alıp bu artan tellerin ucunu kestirebilirsiniz.

Yumuşak Dokuda (ağız içi, dudak, yanak) Yara Oluşması

Ortodontik tedaviye başlandığı ilk hafta, ağız tellere alışık olmadığı için tellerin veya braketlerin değdiği yumuşak dokularda beyaz yaralar oluşabilir. Bu yaralar tellerin ağız içini aşındırması sonucu ince deride ağrı sızı oluşturabilir. Bu ince deri zamanla tellere alışır ve yaralarınız geçer. Bu zaman süresince tellerin değdiği yerlere yine mum yerleştirerek halledebilirsiniz. Bunun dışında tuzlu su gargarası da sizi rahatlatabilir. Eğer yaralarınızın geçmesi bir haftadan fazla sürerse ortodontistinize danışmanız gerekir.Call Now Button