Dental Lazer

Dental Lazer

Dental Lazer

Diş hekimleri, en çok korkulan doktorların başında gelir. Oysa gelişen teknolojinin ulaştığı son noktalardan biri olan lazerle tedavi, diş hekimliğine yeni bir boyut kazandırıyor. Diş tedavilerinde kullanılan lazer yöntemiyle birlikte artık ağrısız, kanamasız, iğnesiz ve sessiz diş tedavileri mümkün.

Lazer uygulamaları, son 50 yıldır tıp alanında kullanılmaktadır.  Diş hekimliği alanında önceleri sadece diş beyazlatma  ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılan lazer enerjisi, yeni sert doku lazerlerinin geliştirilmesi ile birlikte artık diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinden diş estetiğine kadar birçok işlemde kullanılmaktadır.

İmplant tedavisi, çürüklerin temizlenmesi, diş dolgularının, kanal tedavilerinin gerçekleştirilmesi, kök ucundaki iltihapların kurutulması, diş etindeki ve çene kemiğindeki her türlü cerrahi işlem ve estetik diş tedavilerinin yapılması, dişeti şekillendirmesi lazer yöntemi ile gerçekleştirilebiliyor.  Ayrıca diş rengi beyazlatılıyor, hassas dişlerin hassasiyeti gideriliyor, aft ve uçuk tedavileri de yine lazer yöntemi ile yapılabiliyor.

Ağrısız bir tedavi süreci
Ağrısız, iğnesiz ve anestezisiz tedavi lazerin en büyük avantajlarından biri olarak gösteriliyor. Dişlerdeki çürük dokuları temizlemede ve dişeti ameliyatlarında kullanılan bir lazer cihazı  bu avantajlarla diş hekmi korkusunu yenme konusunda önemli bir rol üstleniyor.

Lazer ile Gülüş Estetiği 
Lazer ile Dişeti Boyu Ayarlama (Gingivektomi-Gingivoplasti)
Özellikle estetik protez çalışmalarında, ortodonti sonrası dişeti estetiğinin sağlanmasında ve güldüğü zaman dişetleri çok görünen hastalarda lazer ile yapılan diş eti boyu ayarlamalarının iyi sonuçlar verdiği gerçektir.
Lazer ile Dişeti Şekillendirme
Lazer ile şekillendirilmesinin ardından doku iyileşmesinin kısa sürede gerçekleşmesi sağlanır.
Böylelikle uzun zaman beklemeye gerek kalmadan, tedavideki diğer işlemlere geçilebilir.

Lazer ile Derin Dişeti  Temizleme 
Lazer ile yapılan derin dişeti temizliğinin ardından dişeti cepleri hızlı iyileşmektedir.

Lazer ile Dişeti Renk Ayarlama 

Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında peeling yapılarak tedavi edilir. Lazer tedavilerinde 3 – 4 seansta lazer ile peeling yapılarak, bu sorun giderilebilir. Hasta işlem sonrası yaşantısına devam edebilir.

Lazer ile Yumuşak Doku Lezyonlarının Çıkarılması
Ağız içinde normalin dışında oluşan tüm lezyonlar anestezisiz olarak ve dikiş atmaya gerek kalmadan çıkarılmaktadır.

Lazer ile Diş Hassasiyeti Tedavisi
Diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyetlerinde, lazer ile dentin kanalları kapatılarak hassasiyet giderilir.

Lazer ile Diş Beyazlatma 

Diş beyazlatma işlemlerinde, lazer ile kısa sürede iyi sonuç almak mümkündür. Klinik ortamında üç seans süren beyazlatma işlemi klinik ortamında lazer ile tek seansta ve  5-6 ton beyazlatılabilmektedir.

Lazer ile Aft-Uçuk Tedavileri
Aft ve uçukların merhem sürüp hassasiyetini azaltmaktan başka herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Ancak lazer ile aft ve uçukların iyileşme süresinin hızlandığı ve sonrasında aynı bölgede tekrar aft ve uçuk çıkmadığı gözlemlenmıştır.

Lazer ile Biostimulasyon
Düşük dozlarda verilen lazer enerjisi ortodontik tedavi başlangıcında veya cerrahi operasyonlar sırasında kullanılır ve dolgu iyileşmesini hızlandırır.Call Now Button