Ameliyathane ve Sedasyon

Ameliyathane ve Sedasyon

Ameliyathane ve Sedasyon

Ameliyathane ortamında genel anestezi ya da sedasyon ile yapılan diş tedavileri Emident‘in ayrıcalıklı hizmetlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Ameliyathane ortamında yapılması gereken yapılan diş tedavileri mutlaka uzman bir anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Sedasyon ve Genel Anestezi ile diş tedavisi,

  •  4 yaşından küçük çocuklara
  •  İleri derecede korkusu olan hastalara
  •  Engelli hastalara (özellikle zihinsel engelli hastalarda)
  •  Lokal anestezi ile tek seansta yapılamayacak birden fazla cerrahi işlem yapılacak hastalara yapılabilir.

Diş Hekimliğinde Azot Protoksit (Gülme Gazı) SedasyonUygulaması 
Bilinçli sedasyon (Nitroz Oksit sedasyonu), diş tedavileri sırasında duyulan korku ve endişenin,rahatlığa ve keyfe dönüştüğü, etkili ve kesinlikle güvenilir bir yöntemdir. Hastaların rahatlamasında son derece etkili ve güvenilir olan bu metot, milyonlarca insana diş tedavileri sırasında hissetikleri korku ve endişenin üstesinden gelmeleri için yardımcı oluyor.

Konuyu şu 3 başlık altında özetlememiz mümküdür :

  • Nitroz Oksit nedir ?
  • Nitroz Oksit güvenli mi ?
  • Nitroz Oksit çocuklar için güvenli mi ?

Solumaya başladıktan kısa bir süre sonra endişeleriniz hızla uzaklaşarak yerini hoş, ılık bir hisse bırakır. Hastalar bu deneyimi rüya halinde huzur içinde süzülmek olarak tanımlıyor. Korkulu endişeli çocuk ve yetişkinlerde Nitroz Oksit hoş,rahat ve ağrısız
bir diş tedavisi için etkili bir yöntemdir.

Nitroz Oksit nedir?
Nitroz Oksit diş tedavileriyle ilgili korku ve endişeleri ortadan kaldırmak maksadıyla saf oksijenle birlikte kullanılan
bir gazdır.Solunduğu sürece tedavi boyunca devam eden sakinleştirici doğal bir etkiye sahiptir.Gülme gazı olarak da bilinen bu gaz özellikle bu etkisi sebebiyle dünyada başta diş hekimliği olmak üzere bir çok medikal alanda yaygın olarak kullanılmaktadır .

Nitroz Oksit Güvenli mi?
Nitroz oksit bugün kullanılan en güvenilir sedatiftir. Hafiftir, toksik etkisi yoktur ve kullanımdan sonra çok kısa
sürede doğal yollarla hiçbir etki bırakmadan vücuttan uzaklaşır.Yüksek kan basıncı anjin ve hatta kalp krizi geçmişine sahip kişiler dahi kullanabilir.

Nitroz Oksit Çocuklar için Güvenli mi?
Her çocuğu sakinleştireceğini gösteren bir çok deneyimimiz olsa da, her çocuğun tedavisi için gereken seviye vardır.
Bu seviye diş hekimiz tarafından kolayca belirlenebilir. Bilinçli sedasyon (Nitroz Oksit sedasyonu) çocuğunuzun korkularını yatıştırmak, ona iyi bir tedavi sunmak ve olumlu bir deneyim yaşatmak için en güvenli ve etkili sedasyon   yöntemidir.
Azot protoksit, sağladığı rahatlama ile dişhekimliği korkusunun yenilmesinde çok önemli bir yardımcı araçtır. Halk arasında gülme gazı olarak bilinen azot protoksit, aslında soluduğumuz havanın ana bileşenleri olan azot ve oksijenin farklı oranlarda karıştırılmış halidir. Bu gaz, solunum yolu ile alınması halinde vücutta rahatlamaya, ağrı eşiğinin yükselmesine ve acı hissetmemeye neden olur.

Pek çok kişinin dişhekimliğinden korkmasının sebebi, ilk aşamalarda yapılan anestezi (iğne) ya da çok basit işlemlerde anestezi yapılmaması sonucu duyulan ağrıdır. Azot protoksit, bu ilk aşamalar sırasında duyulan ağrıyı engellediği için, tedavi uygulamalarında oldukça fazla kolaylık sağlar. Azot protoksit, basitçe iki tüp halinde bulunan gazların hastaya solutulması yoluyla uygulanır. Bu uygulamanın en güzel tarafı, vücut tarafından kolaylıkla kabul edilmesi, herhangi bir komplikasyon ve riskinin bulunmaması, uygulamanın kesilmesinden 3-5 dakika sonra hastanın tamamen normale dönmesidir. Dünyada uzun yıllardır, sıfıra yakın komplikasyonla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Azot protoksit uygulaması sırasında, genel aneztezi uygulaması gibi genel bir baygınlık hali oluşmaz. Hastanın bilinci tamamen açıktır, konuşmalara cevap verir ve tüm duyularu ve refleksleri yerindedir. Bununla birlikte bir rahatlama ve ağrı hissetmeme durumu oluşur. Tedavi sırasında hasta azot protoksiti burundan solumaya devam edebilir ya da rahatlama seviyesine göre işlem bitirilebilir. Gerekli durumlarda tekrar tekrar uygulanabilen bir işlemdir ve son derece güvenlidir. Bilinçli sedasyon uygulaması hemen hemen tüm insanlarda risksiz bir şekilde, muayenehane şartlarında uygulanabilir.Call Now Button