Eksik Dişler Tedavi Edilmese Ne Olur?

Eksik Dişler Tedavi Edilmese Ne Olur?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu eksik dişlerin tedavi edilmediği zaman oluşabilecek problemlerden bahsediyor.

“Eksik dişlerin tedavi edilmemesi birincil olarak kemik kaybına neden olur. Kemik kaybı daha sonra yapılacak olan protezin estetik olmamasına o bölgede fonksiyon ve konuşma problemlerini ortaya çıkarmaktadır.”

Birçok kişi eksik dişlerle yaşamını sürdürmeye çalışsa da gerçek şu ki; eksik dişler birçok olumsuzluğu ve hastalığı da beraberinde getirir. Diş kaybı, yemek yeme, konuşma ve zamanla kötüye gidebilecek diğer temel aktivitelerde önemli sorunlara neden olabilir. Ayrıca, eksik dişin boşluğunu doldurmak için çenedeki kalan dişlerde kayma da yaşanabilir. Eksik dişler ağzın genel yapısını zayıflatabilir ve zamanla kötüleşebilecek ek diş kayıplarına veya yaralanmalara neden olabilir.

Diş boşluğuna diş yapılmadığında kapanışta olan karşı çene dişi boşluğa doğru uzama yapar. Çekim boşluğunun ön ve arkasındaki dişler de eksik olan bölgeye doğru devrilme hareketi yaparlar. Diş çekimini takiben bir yıl içerisinde başlayan bu diş hareketleri daha sonra yapılacak olan köprü veya implant içinde zorluk çıkarırlar.

Bir dişin çekilmesi ağızda diğer dişlerin sağlam olması durumunda uygulanabilecek en iyi alternatiflerden bir tanesi implant yapımıdır. Çünkü eksik dişin her iki yanında bulunan diş üzerinde hiçbir işlem yapmaya gerek kalmaz.Call Now Button