20 Yaş Dişleri Neden Geç Çıkar?

20 Yaş Dişleri Neden Geç Çıkar?

20 Yaş Dişleri Neden Geç Çıkar?

Yabancıların akıl dişi de dedikleri yirmi yaş dişleri geç çıktıkları gibi, çoğu kez problem de yaratırlar ve diş hekimlerince derhal çekilmeleri önerilir. Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yemek için daha kuvvetli bir çeneye ve dişlere ihtiyaçları vardı.

İnsanlar genellikle her biri üst ve alt çenenin her iki tarafındaki azı dişlerinin arkasında çıkan dört yirmi yaş dişi geliştirir. American Dental Association Mouth Healty sitesine göre, genellikle 17-21 yaş arasında görülürler. Çıkış şekilleri kişiden kişiye değişmektedir. Ancak American Dental Board of Anesthesiology’den Fred Quarnstorm, DDS, yirmilik dişin kısmen çıkabileceği gibi diş eti dokusu içerisinde de kalabileceğini söylüyor. Çıkmayan ve diş eti ya da kemik altında gizli kalan dişler, gömülü diş olarak adlandırılıyor.

20 yaş diş çekimi, çene yüz bölgesi ağrıları, çene ve çevre dokularının kistlerinin tedavisi, ağız hastalıklarının teşhis ve tedavisi gibi konular Ağız Diş ve Çene Cerrahisinin çalışma alanında yer alır.

 Call Now Button