Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum Diş Nedir?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu zirkonyum diş hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

“Günümüz teknolojisinde metal destekli porselenlere alternatif bir o kadarda estetik anlamda öne çıkmış porselen uygulamadır.”

Diş kaplamaları çoğunlukla metal destekli porselen kaplama şeklinde uygulanır. Diş eti renk değişimi ve orijinal dişler gibi ışık geçirgenliği bulunmamaktadır. 20 – 25 yıl öncesi zirkonyum destekli porselen kaplamalar kullanılmaya başlandı. Zirkonyum, saf mineral hali yerine zirkonya seramiği haline dönüştürülüp kullanılarak özel fırınlarda işlenmektedir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundan olup, metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüm sunar. Doğal beklentiler sürekli yükselmekte ve diş hekimlerinden de daha estetik diş tedavileri beklenmektedir.

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara oranla daha fazla olması nedeniyle diş etlerinde koyu bir renk oluşturmaz ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde olması mümkün olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra zirkonyum diş kaplama da zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde meydana gelebilen mat görüntü kaybolarak, dişlerin orijinal haline en yakın bir görünüm alması sayesinde daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilir. Zirkonyum kaplamanın estetik ve doğal bir görünüm sunmasının yanı sıra diş eti sağlınız açısından da önemlidir. Çünkü, zirkonyum diş kaplamalar diş etleriyle daha uyumludur ve zirkonyum diş kaplama yapılmış dişlerin etrafında ki diş etinde, diş eti hastalığı görülmesi olasılığı metal destekli diş kaplamalarına oranla daha düşüktür.

 

 

 

 Call Now Button