Çocuklarda Ortodontik Bozukluklar

Çocuklarda Ortodontik Bozukluklar

Çocuklarda Ortodontik Bozukluklar

Çocuklar, dişlerine ve ağız içi yumuşak dokularına kalıcı ya da geçici zararlar verebilecek bir takım kötü alışkanlıklara sahip olabilirler. Genelde anne ve baba bu zararlı alışkanlıkları ya fark etmez ya da önemsemez. Fakat bu alışkanlıklar ilerde daha büyük sorunlara yol açabilecek ortodontik problemleri beraberinde getirir. Bu kötü alışkanlıklar çocukluk çağında yüz, diş ve çene gelişimini olumsuz yönde etkiler. Hatta bu alışkanlıklar bebeklikten itibaren başlamış ve devam ediyor olabilir. Ortodontik bozukluklara sebep olan bu hareketleri önlemek için mutlaka önleyici ortodontiye başvurmak gerekir.

Alışkanlık; hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, koşullanmış davranışlardır. Bu alışkanlıklar iyi veya kötü olarak ikiye ayrılır. Herhangi bir fiziksel, psikolojik ve sosyal zararı yoksa iyi olarak tanımlanır. Bunun tam tersi ise kötü alışkanlıklardır. Kötü alışkanlıkların türü, şiddeti ve süresi önemlidir. Çünkü diş hekimi bu alışkanlıkları erken dönemde fark ederek, kalıcı hasarlar bırakmadan bu alışkanlıkları durdurabilir.

Unutulmamalıdır ki; kötü ve zararlı alışkanlıklar çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de görülebilmektedir. Uzun süreli olmayan alışkanlıklar kişiye zararlı değildir, fakat alışkanlıklar endişe edilecek boyutlara geldiğinde çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de dişlerde bozulmalara, diş etinde deformasyonlara, diş ve çene eklemlerinde şekillerde fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.

Kötü ve Zararlı Ağız Alışkanlıklarını Önleme!

Çocuklarda dişlere zarar veren kötü alışkanlıkları bırakma aşamasında anne-babaya önemli bir görev düşmektedir. Anne-baba çocuğunu yılda 2 kez diş hekimine (Pedodontist)götürerek dişlerini kontrol ettirmelidir, erken dönemde yapılan kontrollerle varsa ortodontik problemler erken tespit edilecektir. Diş hekimi herhangi bir zararlı alışkanlık gördüğünde sizi ortodontist ve pedodontist işbirliği ile tedavi edilmek üzere yönlendirebilir.

Koruyucu ve önleyici tedaviye ihtiyaç duyulan kötü ve zararlı ağız alışkanlıkları şöyle sıralanabilir;
1. Parmak emme
2. Dil emme
3. Yutkunma düzensizlikleri, dil taşması
4. Dil itme ya da dilin diş arasına sokulması
5. Biberonlar
6. Yalancı emzikler
7. Dudak emme ve ısırma
8. Yanak ısırma
9. Diş sıkma veya gıcırdatma
10. Ağızdan solunum
11. Tırnak yeme
12. Konuşma bozuklukları
13. Yatış şekli
14. Beslenme bozukluklarıCall Now Button