Yanlış Uygulanmış Diş İmplantı Nasıl Belirtiler Gösterir?

Yanlış Uygulanmış Diş İmplantı Nasıl Belirtiler Gösterir?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu yanlı uygulanmış diş implantının nasıl belirtiler gösterdiğini anlatıyor.

“İmplant uygulamasının ilk 21 günü çok önemli bir safhadır. 21 günlük süreç içerisinde çok şiddetli bir ağrı implantın sinir damar paketine yakın bir bölgeye uygulandığı anlamına gelir.”

Hareketli protezlere göre daha konforlu ve sağlıklı olsa da dental implant tedavisi sonrasında da bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Yanlış konumlandırma, enfeksiyon, sinir hasarı gelişebiliyor

İmplant konusunda tecrübeli olan diş hekiminin çok iyi bir değerlendirme sonucunda implant diş yapmaya karar vermesi gerekir. Çene kemiğinin yapısı, implantı taşıyabilecek kalınlık, yükseklik ve kalitede olması şarttır. Zayıf ve osteoporoza yatkın bir çene kemiği, yapılan implantı taşıyamayacağı için başarısız olacaktır.

İmplant uygulamaları çok başarılı sonuçlar verse de bu uygulamalar sonrasında görülebilecek bir takım komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, morarma ve sızı gibi durumlar yer almaktadır. Bazı durumlarda da implant uygulaması sonrasında iltihaplanma ve implantın düşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu tür durumlarda doktor hatası yoksa, hastanın diş doktorunun önerilerini dikkate almaması ve hijyen sorunundan kaynaklı sorunların olması ihtimal dahilindedir. Doktor hatasından kaynaklanan ciddi derecede komplikasyonlar da oluşabilir. Ciddi sorunlar arasında sinüs iltihaplanması, sinir yırtılması, dudaklarda kalıcı hissizlik, yanlış uygulama sonucu implant yanındaki dişlerin kaybedilmesi, dikey ve yatay kemik kayıpları, yumuşak doku kayıpları ve daha birçok ciddi sorun da implantın yanlış uygulanmasından kaynaklı olarak karşınıza çıkabilir.

Basit ve olası komplikasyonlar arasında olan ağrı, şişlik, sızı, kızarıklık, morarma gibi durumların önüne geçebilmek için soğuk kompres, ağız gargarası, antibiyotik tedavisi ve benzeri yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde implant sonrasında oluşması normal olan komplikasyonlar kısa sürede giderilir. Doktor hatasından kaynaklanan, hijyen eksikliğinden kaynaklanan ve implantın yerleştirilme şeklindeki yanlışlıktan kaynaklanan sorunlar ise daha ciddi boyuttadır ve tedavileri de ona göre daha ciddi boyutlardadır. Cerrahi müdahale gerektiren komplikasyonların oluşmaması için doktor tavsiyelerine kulak vermeli ve doktorunuzu çok iyi seçmelisiniz.Call Now Button