Estetik Porselen Dolgular

Estetik Porselen Dolgular

Estetik Porselen Dolgular

Inley, Onley dolgular yapılan maddeye göre ikiye ayrılırlar.

Porselen Inley, Onley Dolgular: Tıpkı estetik porselen kaplamalar gibi, dişin eksik kısmının her bakımdan anatomik olarak tamamlanıp, dişe porselenle dolgu yapma işlemidir.

Kompozit Inley, Onley Dolgular: Günümüzde arka dişler için doğrudan klinikte yapılan kompozit dolgular oldukça geliştirildiği için inley, onley kompozit dolguların normal kompozitlere göre pek bir üstünlüğü kalmamıştır. Bu bakımdan çok tercih edilmez olmuşlardır.

Uygulama Alanları

Porselen dolgular, Estetik Diş Tedavisinde aşırı madde kaybı olan bir veya birkaç yüzeyi kırılmış olan azı dişlerinde her iki tarafında da geniş ara yüz çürüğü problemi olan azı dişlerinde Kanal Tedavisinden dolayı kırılganlığı artmış ve diş dokusunun fazlasıyla inceldiği azı dişlerinde genel olarak inley-onley dolgular arka dişlere uygulanır.

Avantajları

  • Kompozit dolgulara göre daha dayanıklıdır, kenar sızıntısı yok denecek kadar azdır.
  • Inley-onley dolgu sayesinde dişin kalan sağlam dokularının aşındırılarak kaplama yapılmasını engellenmiş olur.
  • Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemidir.
  • Porselen dolgu çiğneme yüzeyi ve arayüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına kolay kolay müsaade etmez.
  • Porselen dolgu laboratuvar ortamında hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerle olan kontakt noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntılar kesinlikle söz konusu değildir.
  • Porselen dolguların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve öğütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündürler
  • Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları engeller.

 

Estetik Porselen Dolgu Fiyatları

Estetik porselen dolgu fiyatları yaygın olarak yapılan kompozit diş dolgularına göre daha pahalıdır. Bunun nedenleri kullanılan malzeme ve dişte özel bir estetik çalışma yapılması gerekliliğidir. Fiyat değerlendirmesi yaparken kullanılan malzeme, ekipman ve estetik becerinin değerlendirilmesini öneririz. Kararınızı tüm sorularınızın yanıtlayacağı ve sürecin size detaylı bir şekilde anlatılacağı bir muayene sonrasında vermeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Estetik dolgu fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir ya da Diş Randevu  formunu doldurabilirsiniz.Call Now Button