Bebeğimi İlk Diş Hekimi Ziyaretine Ne Zaman Götürmeliyim?

Bebeğimi İlk Diş Hekimi Ziyaretine Ne Zaman Götürmeliyim?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu bebeklerin diş muayeneleri hakkında bilgi veriyor.

“Bebeklerimizin dişleri 3-6 aydan başlayarak 2,5 yaşına kadar süt dişleri yavaş yavaş çıkmaktadır. 3-6 aydan 1 yaşına kadar keser dişleri ortaya çıktığından itibaren  Pedodontis diş hekimine götürülmelidir.”

Ağız diş sağlığının temelleri çocukluk döneminde atılmaktadır. Süt dişlenme döneminde koruyucu yöntemler ve hekim muayenesi önemlidir çünkü süt dişleri yerine gelecek sürekli dişler için rehber konumundadır. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

Ebeveynlerin ve çocuğun bakımını üstlenmiş kişilerin ağız bakımları çocukların ağız sağlığını etkiler. Çürük yapıcı bakteriler doğumdan sonra ağız içerisine yerleşirler. Bu açıdan “bulaşmayı” en aza indirmek için çocuğun bakımından sorumlu olan kişilerin de ağız bakımlarına özen göstermeleri gereklidir.

Çocukların yemeklerini tatmak ya da sıcaklığını kontrol etmek için kaşıklarının ebeveyn ya da bakıcılar tarafından kullanılması ya da yemekleri soğutmak için üflenmesi “bulaşmaya” neden olabilir. Özellikle birinci süt azı dişlerinin sürme dönemi olan 18. aydan itibaren buna özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Ayrıca sıklıkla çocukların dişlerinde oluşabilecek beyaz, kahverengi ve siyah lekelenmelerin kontrol edilmesi gereklidir.Call Now Button