İmplant Destekli Protezler Nedir?

İmplant Destekli Protezler Nedir?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu implant destekli protezler hakkında bilgi veriyor.

“İmplant üzerine yapılan sabit yada hareketli protezlerdir, tek yada çoklu diş kayıplarında uygulanan protez çeşididir.”

Hareketli protezlerin kullanım güçlüğü, bu protezlerin çene kemiğindeki erimeyi hızlandırması ve sabit protezlerde (kuron-köprü protezleri yani diş kaplama) ise dişsiz bölgeye komşu olan dişlerde, dişlerin kesilme yapılması geleneksel diş tedavilerinin dental implant göre dezavantajlarıdır.

Çeneye uygulanan implantlar, sadece yapay diş için destek olmakla kalmaz, aynı zamanda çene kemiğinin hacminin korunmasını da sağlar.

İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. İmplant üstü protezlerde direkt olarak dişsiz bölgeye yerleştirilen implantlardan destek alınarak restorasyonlarda yapılmaktadır. Eksik dişler tamamlanırken, komşu sağlıklı dişler ve çene kemiği de korunmuş olur. Sabit bir protez kullanımının verdiği güven sayesinde hastalarda diş eksikliğinin meydana getirdiği olumsuz psikolojik etkilerini ortadan kaldırır.Call Now Button