Çocuk Diş Sağlığı

Çocuk Diş Sağlığı

Pedodonti 0-14 yaş arası çocuk dişlerini ilgilendiren diş hekimliği dalına verilen isimdir. Çocukların 1 yaşından itibaren 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne götürülmesi önerilir. Böylece oluşabilecek bir sorun erkenden teşhis edilip ilerlemeden çözülmüş olur ve diş hekimi çocuk için korku olmaktan çıkar. Pedodontistler çocuk psikolojisi konusunda uzman diş hekimleridir.

Çocuk diş hekimi muayenesinden önce dikkat etmemiz gerekenler?

Tedavi öncesinde yapılmasından çok yapılmaması gerekenler daha büyük önem taşımaktadır.

  • Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini oluşturabilir.
  • Diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.
  • Çocuğunuza geçmişteki diş hekimi koltuğundaki iyi veya kötü deneyimlerinizden bahsetmemeniz daha yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurmayın. Çünkü tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir.
  • Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda da çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuğunuz ve çocuk diş hekimi ilk randevu için yapılacaklara beraber karar versinler.

 Call Now Button