Çene Kemiği Problemlerinde İmplant Uygulanabilir mi?

Çene Kemiği Problemlerinde İmplant Uygulanabilir mi?

Çene eklemi, yüz kemikleri içerisinde tek hareketli kemik olan alt çene kemiğinin kafa kaidesine bağlanmasını ve hareket etmesini sağlayan yapıdır. Alt ve üst çene kemiklerinin ilişkisinde ve dişsel kapanış sisteminde çok önemli bir rol oynar. Bu karmaşık eklem yapısı; kaslar, lifler, kıkırdak disk, alt ve üst çene kemiklerinin ilişkisi gibi birçok yapının uyumlu bir biçimde çalışması ile dengeli ve sağlıklı olur. Bu uyumun bozulması durumunda çene eklemi de rahatsızlanır.

Çene eklemi rahatsızlığı genelde kronik bir hastalık olmasına rağmen; bazen hasta şikayetleri zorlu diş çekimi, trafik kazası, darbe, genel anestezi, yoğun stres gibi nedenlerle aniden de ortaya çıkabilmektedir. Eklemin karmaşık yapısı nedeniyle tedavisi de, bu konuda çalışmalarda bulunmuş uzman diş hekimlerinden oluşan multidisipliner bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu çene kemiği problemi olan hastalara implant uygulamasının nasıl yapıldığını anlatıyor.

“Çene kemiği problemleri doğumsal, gelişimsel yada çoçuklu yaşlarda tramvaya bağlı kemik kayıpları oluşabilir. Her halükarda kişinin kendi kemiğinden kemik alınarak implant uygulaması yapılabilmektedir. “Call Now Button