Diş İmplantlarının Dayanıklılık Süresi Ne Kadardır?

Diş İmplantlarının Dayanıklılık Süresi Ne Kadardır?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu diş implantlarının kullanım ömürlerinden bahsediyor.

“Diş implantları ömürlük uygulamalardır. Diş implantının ömrünü belirleyen en önemli etken ağız hijyenidir. Yıllar içerisinde vücut sisteminde hormonal değişikler veya bir takım hastalıklarda etkilemektedir.”

Dental implant tedavisi, çok fazla ağrı çekmeden ilk aşamadan son aşamaya kadar tüm dişlerini kaybetmiş hastaların dâhil tüm dişlerine yeniden kavuşmasını sağlayan diş tedavisidir. Tedavi süresi, çene uygunluğunun kontrolü, duruma göre uygun hale getirmek için beklenmesi gereken süreç, cerrahi operasyon süreci ve yapay dişlerin çene kemiğine kaynama süreci olarak dört aşamalı olarak gerçekleşir ve hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir.

İmplantın ömrü bir dişin ömrü gibi amaçlanarak yapılıyor. İmplantların tarihten itibaren bakıldığında ortalama implantların 20-25 yıl ağızda kalabilmektedir. Bu süreç hastanın ağız bakımına verdiği önemle alakalıdır. Çünkü implantlar, titanium metal ama diş eti hastalıkları olabilmektedir. Bu implantı kaybetmek değil ama ömrünü kısaltmaktadır.

İmplant ömrü, diğer tüm hastalıklarınızla da bağdaşıklı bir şekilde değişebildiği gibi, ilk olarak asıl etkiyi ağız ve diş hijyeninin normalden daha fazla dikkat edilmesiyle ilişkilidir. Özellikle diş hekimi kontrolünün asla ihmal edilmemesi gereken İmplant tedavisinde, her ne kadar hijyenik olmayan bir ağız oluşsa da, yine de implant dişlerin çürüme ve yıpranma riski taşımıyor olması sizleri yanıltmamalıdır. İmplant dişler, gerçek dişlerimiz gibi her ne kadar hasar görmese ve çürümese de, bu dişlerin etrafındaki diş etlerinde yoğunlaşan bakteriler, ağız sağlığınızı ciddi derecede tehdit eder.Call Now Button