Diş İmplantının Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

Diş İmplantının Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

Diş İmplantının Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

Emident Ağız, Diş ve Çene Polikliniği Diş Hekimi Ali Osman Emiroğlu diş implantının cerrahi komplikasyonlarının neler olduğunu ve çözümlerini anlatıyor.

“Her cerrahi operasyonda olduğu gibi diş implantı uygulamalarında da mevcut komplikasyonlarda gelişebilir. Diş implant cerrahisi invaziv ve basit bir protokole sahip olduğu için komplikasyonlarıda basittir.”

Diş tedavisi yöntemlerinin son yıllarda iyice değişkenlik göstermesi, yeni diş tedavisi metotlarının oluşmasına zemin hazırlamıştır.  Dental implant tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Birçok insanın yapmayı tercih ettiği implant uygulaması sonrasında oluşabilecek bazı komplikasyonlar da yok değildir.

İmplant uygulamaları çok başarılı sonuçlar verse de bu uygulamalar sonrasında görülebilecek bir takım komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlar arasında kızarıklık, ağrı, şişlik, morarma ve sızı gibi durumlar yer almaktadır. Bazı durumlarda da implant uygulaması sonrasında iltihaplanma ve implantın düşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu tür durumlarda doktor hatası yoksa, hastanın diş doktorunun önerilerini dikkate almaması ve hijyen sorunundan kaynaklı sorunların olması ihtimal dahilindedir. Doktor hatasından kaynaklanan ciddi derecede komplikasyonlar da oluşabilir. Ciddi sorunlar arasında sinüs iltihaplanması, sinir yırtılması, dudaklarda kalıcı hissizlik, yanlış uygulama sonucu implant yanındaki dişlerin kaybedilmesi, dikey ve yatay kemik kayıpları, yumuşak doku kayıpları ve benzer ciddi sorunlar da implantın yanlış uygulanmasından kaynaklı olarak karşınıza çıkabilir.

 Call Now Button